Молоко - підступний продукт. Про його користь для дітей та дорослих розповідали ще 50 років тому. Але зараз все змінилося. Фахівці проводять нові дослідження і з упевненістю заявляють, що від молока все ж більше шкоди.
Список з найнебезпечніших хвороб від регулярного споживання тваринного напою, публікує СобКор.нет
«Розсипаються» кістки
Про те, що кальцій з молока не засвоюється, кажуть вчені по всьому світу. Проведено не одне дослідження і доведено, що кістки частіше «розсипаються» у тих людей, які не можуть уявити свій день без чашки молока. Крихкість кісткової тканини, переломи, остеопороз - молоко нещадно викликає такі проблеми зі здоров'ям. Настанови лікарів про те, що молоко потрібно пити для поставки кальцію в організм, застаріли. Джерела мінералу потрібно шукати в інших продуктах, по концентрації кальцію на першому місці знаходиться макове насіння, далі йде кунжут.
Рак яєчників
У молоці міститься галактоза, противний цукор, який нишком провокує виникнення пухлин в яєчниках. Саме тому жінкам потрібно вести себе вкрай обережно з молоком. Проведені експерименти показали, що кожен зайвий стакан коров'ячого молока на одну сходинку збільшує розвиток раку яєчників.
Ожиріння у дітей і дорослих
Молоко виступає стимулятором росту жирових клітин в організмі і починається все з дитинства. Змушуючи і привчаючи дитину пити молоко кожен день ти автоматично вносиш його в список дітей з можливим ожирінням. Особливо це відноситься до промислового молоку, яке мало нагадує продукт від здорової корови, що пасеться на широкому пасовище з поїданням свіжої трави. Магазинний варіант не містить і частки корисних речовин, які повинні бути в продукті, на противагу цьому в ньому переважає кількість Омега-6 жирних кислот, що провокують ожиріння.
Хворі нирки з дитинства
Білок коров'ячого молока чужорідний для людського організму. Чим більше ми п'ємо цього продукту, тим інтенсивніше імунна система намагається йому протистояти. У дитячому віці це може привести до порушень роботи нирок. Тіло не може впоратися з переробкою великої кількості молочного білка і тоді деякі органи починають давати збій. У майбутньому проблеми поглиблюються і виникає ризик виникнення серйозних захворювань.
Пухлина товстої кишки
Якщо тваринний білок, в тому числі, що міститься в молоці, вчасно не переробляється, а лягає мертвим вантажем в організмі людини, це призводить до утворення жирових бляшок. В такому випадку любитель молочної їжі ризикує захворіти на рак товстої кишки більше, ніж той, хто відмовився від молока тваринного на користь рослинного.
Алергічні реакції
Алергічна реакція на тваринний білок - поширене явище. Таким чином імунна система дає відсіч білків і показує, що організм не хоче з ними дружити. Часто люди страждають алергією і навіть не підозрюють, що проблема в тваринному білку, в щоденному споживанні молока.
Діабет в будь-якому віці
Зв'язок молока і виникнення діабету довели вчені. Від таких наслідків не застраховані як діти, так і літні люди. Експерти довели, що більше людина пила коров'ячого молока, будучи дитиною, тим вище ризик постановки діагнозу діабет в дорослому житті.
Зараження туберкульозом
Пити сире молоко, навіть від перевіреного виробника або фермера, не варто. Ніхто не може дати 100% гарантії, що разом з молоком до тебе в організм не проникнуть туберкульозні бактерії. За результатами проведених досліджень, четверта частина партії молока, в розмірі 200 проб, що надійшов на пастеризацію на виробництво, містила туберкульозну паличку.
Сибірська виразка
Сибіркою можна заразитися як від м'яса тварини, так і від його молока. Хоч хвороба зустрічається рідко, найголовніша запобіжний захід - пастеризація і кип'ятіння продукту. В таких умовах інфекція виживає з працею.
Читайте також: Фахівці радять пити ці напої при перших ознаках застуди
Провокатор запорів
Запори як у дітей, так і у дорослих можуть з'являтися через вживання молока. Лактоза, яка міститься молоці, стимулює проблеми в роботі кишечника. Якщо вчасно не виявити джерело проблеми, то стан може погіршитися і привести до серйозних захворювань. При запорах важливо прибрати з раціону молоко і ввести більше продуктів, що містять клітковину.