Про це пише СобКор.
Решта часто скаржаться, що ці зуби (зазвичай вони з'являються до 16-20 років) поводяться непередбачувано: прорізуються криво або горизонтально, наїжджають на сусідні, руйнуючи їх. Іноді травмують слизову щоки.
Недарма в США і деяких європейських країнах ці зуби видаляють відразу ж, як тільки вони прорізалися. Може, і нам запозичити корисний досвід і почати позбуватися від вісімок заздалегідь, поки проблем немає? Або намагатися зберегти: мовляв, в організмі нічого зайвого не буває. До речі, стародавні слов'яни вірили, що зуби мудрості з'являються у людей духовно зрілих, і почитали тих, у кого були всі чотири вісімки.
Щелепно-лицьовий хірург, професор Андрій Копчак розповів, що проблема зубів мудрості виникла у людини в процесі еволюції. Стародавні люди вживали набагато більше сирої жорсткої їжі, ніж наші сучасники, і зуби отримували хорошу жувальну навантаження. А чим ми сьогодні харчуємося? Продукти в основному рафіновані, м'які, технологічно оброблені. Мало вживаємо сирих і твердих овочів і фруктів, вважаючи за краще подрібнені або приготовані на плиті, в духовці, пароварці.
Через це жувальна навантаження зменшилося і щелепи стали менше, ніж у наших предків. Але кількість зубів (хоча вісімки прорізуються не у всіх), а також їх розміри не змінилися.
Читайте також: Візит до стоматолога: коли потрібно лікувати зуби
Крайні зуби важко добре почистити, там може розвинутися карієс. Навіть якщо зуб не прорізався, а залишився в щелепі, він може пошкодити коріння «сусіда».
Небезпечний і зуб мудрості, який почав прорізуватися, але «передумав»: між ним і яснами накопичується наліт, який може спровокувати запалення м'яких тканин, що оточують зуб. Людину турбують підвищена чутливість, набряклість ясен, біль, неприємний запах з рота. Тоді потрібне серйозне лікування антибіотиками, але в кінцевому підсумку все одно часто доводиться видаляти вісімку.