І в самій Україні деякі взагалі сприймають даний електронний інструмент як реальний щит від вала чиновницьких зловживань при використанні бюджетних коштів, пише видання СобКор.нет
Однак, як стверджують журніласти-розслідувачі порталу БізнесЦензор, які зібрали найпоширеніші схеми, які допомагають чиновникам і їх спільникам заробляти на державних закупівлях, це - далеко не так.
Однією з популярних, хоча і тіньових схем, експерти називають змови учасників закупівель.
У цій схемі, як запевняють репортери видання, переможець відомий заздалегідь, а решта учасників виконують лише роль масовки. Помітити змову учасників тендеру можна тоді, коли на торгах пропонується товар за завищеними цінами і жоден з продавців не знижує вартість.
Приклад. У квітні 2018 р. державне вугільне підприємство "Торецьквугілля" на відкритих торгах замовило у ТОВ "Доненергоекспорт" 160 тонн інертного пилу по 637 тис. грн.
Вартість тонни інертного пилу становила 3,98 тис. Грн, що на 13% більше ціни, за якою "Доненергоекспорт" продавав пил ДП "Селідоввугілля" місяцем раніше.
"Доненергоекспорт" не виробляє пил. Фірма придбала її у виробника ТОВ "Союз промислових підприємців". У 2017 році це підприємство продавало шахтам пил за ціною, яка була на тисячу гривень дешевше, ніж на торгах "Торецьквугілля".
Читайте також: У Береговому українцям видають угорські паспорти під присягу
На торгах з переможцем конкурувало ТОВ "ТД Євроімпекс», не знижували ціну. Це ТОВ - активний постачальник запчастин для "Торецьквугілля".
За інформацією ЗМІ, ProZorro є ключовим елементом реформи державних закупівель в Україні. Метою створення проекту було зменшення корупції та підвищення довіри бізнесу в сфері державних закупівель.